Jak mentalnie przygotować się do Świąt?
22.12.2017Okres przedświąteczny to czas na który czekamy prawie cały rok, ale dla wielu osób pierwsze skojarzenie dotyczące tego czasu to: gonitwa i organizacyjny chaos. Wszystko co powinno sprawiać w tym czasie radość oraz entuzjazm działa stresująco.
Data Świąt Bożego Narodzenia jest stała więc dlaczego tak wielu z nas narzeka na jego brak? Przecież data nas nie zaskoczyła z dnia na dzień? Czemu wszystko zostawiamy na ostatnią chwilę?
-
by to zmienić potrzebny jest Plan Działania
Wypisz swoje cele i zaplanowane zadania. Pozwoli Ci to trzymać się ustalonego planu. Jednocześnie to co zapiszesz bardziej zmobilizuje Cię do działania i da Ci poczucie spokoju, że masz wszystko pod kontrolą i o niczym nie zapomnisz.
Tak naprawdę już od listopada jesteśmy zalewani świątecznym klimatem. “Dbają” o to witryny sklepowe, reklamy telewizyjne, świąteczne audycje radiowe, wystrój i dekoracje miasta, ciężko dać się ominąć “magii i iluminacji świąt”.
Można spojrzeć na to z drugiej strony, że dzięki temu mamy więcej czasu na przygotowanie się do świąt, a atmosfera sprzyja np. wcześniejszemu zrobieniu prezentów, można wcześniej zrobić część zakupów spożywczych, a przede wszystkim dokładnie wszystko zaplanować, żeby móc cieszyć się czasem z bliskimi i mieć czas dla siebie i własne przemyślenia. Napewno na koniec roku jest o czym pomyśleć, co przeanalizować i coś zaplanować na nowy rok.
Kolejnym czynnikiem stresogennym są wydatki, które z roku na rok jak pokazują statystyki rosną w stosunku do poprzednich lat. Warto wcześniej zaplanować wydatki tak, aby wszystkie planowane koszty nie obciążały w całości budżetu na koniec roku.
A może wcale nie masz tak dużo rzeczy na swojej głowie, ale denerwujesz się na samą myśl o podróży w rodzinne strony albo myśl o tym, że będziesz spędzać czas przy kimś, przy kim nie możesz czuć się swobodnie i nie czujesz się dobrze, ale musisz zachować pozory powoduje stres. Przygotuj się do tego i nie daj się zaskoczyć. Zaplanuj sobie wszystkie sprawy związane z podróżą, nie zapomnij o umilaczach czasu, może Twoja ulubiona płyta, audiobook albo książka, a może lubisz spędzać czas w podróży na drzemce, to koniecznie weź ze sobą ulubioną poduszkę i nastaw się pozytywnie, bez względu na wszystko. Jest to też czas, który możesz wykorzystać na rozmowę lub gry z dziećmi. Przecież masz tak mało czasu to wykorzystaj ten, który masz. Wyobraź sobie, że to będą najcudowniejsze święta. Pamiętaj, że nasz mózg można oszukać i to w jaki sposób myślimy to w taki sposób on działa. Pozytywnym myśleniem wytwarzamy pozytywne bodźce i reakcje psychofizyczne. Jeśli od początku będziemy utwierdzać się w przekonaniu, że z tymi “wujkami” nie da się wytrzymać to naprawdę tak będzie .
Znajdź w tym wszystkim czas dla siebie, daj sobie chwilę wytchnienia. Poświęć chociaż pół godziny na to co lubisz. Może to być spacer, basen, czytanie książki. Zregeneruj się i oczyść umysł, aby z nowymi siłami móc wrócić do świątecznych wyzwań. Pozwól też sobie mówić: NIE. Teraz Ty jesteś Panią/Panem swojego czasu i sam/a wiesz na co możesz sobie pozwolić. Spróbuj zasady 3xP - podziękuj, przeproś i proponuj (np. inny termin spotkania).
Czy zastanawialiście się tak naprawdę jak byś chciał/chciała przeżyć ten czas? Czy dążysz do tego, żeby ten czas był dla Ciebie radosny? Żeby to były Twoje święta, a nie takie jak “powinny” być lub jak oczekują tego inni? A może coś stoi na przeszkodzie?
Życzę Wam wszystkim, aby te święta były właśnie takie jak chcecie żeby były.